Narzędzia

 

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS ang. International Space Station, MKS ros. Mieżdunarodnaja Kosmiczieskaja Stancija) - pierwsza stacja kosmiczna wybudowana z założenia przy współudziale wielu krajów. Składa się obecnie z 6 głównych modułów (docelowo ma ich liczyć 16) i umożliwia jednoczesne przebywanie trzech członków stałej załogi (od roku 2008 na stacji stale ma przebywać 6 osób). Pierwsze moduły stacji zostały wyniesione na orbitę i połšczone w 1998 roku. Pierwsza stała załoga zamieszkała na niej w roku 2000. ródłem zasilania ISS sš baterie słoneczne, transportem ludzi i materiałów zajmujš się amerykańskie wahadłowce programu STS (od lutego 2003 do 26 lipca 2005 wstrzymane z powodu katastrofy Columbii) oraz rosyjskie rakiety Sojuz i Proton.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna - Wikipedia, wolna encyklopedia

 

Sputnik

Sputnik (ros. Спутник - "towarzysz podróży") – rosyjskie słowo, które stało się synonimem sztucznego satelity Ziemi.

Pierwszym sztucznym satelitš Ziemi był Sputnik 1 wystrzelony na orbitę 4 paŸdziernika 1957 roku o godzinie 19:28 czasu GMT. Jego start odbył się z należšcego wówczas do ZSRR kosmodromu Bajkonur, rakietš noœnš była zaprojektowana przez Siergieja Koroliowa do przenoszenia głowic atomowych rakieta R-7. Masa Sputnika 1 wynosiła 83 kg, a jego wyposażenie stanowiły dwa nadajniki radiowe. Poruszał się po orbicie odległej o 250 km od powierzchni Ziemi, a nadawany przez niego sygnał mogli odbierać radioamatorzy na całej planecie. Jego start rozpoczšł wyœcig kosmiczny pomiędzy ZSRR i USA, który zaowocował lšdowaniem człowieka na Księżycu w 1969 roku.

Po Sputniku 1 wystrzelona była seria dalszych satelitów o tej nazwie:

Prasa Zachodnia czasów Zimnej Wojny nadała jeszcze nazwę Sputnik 4 i Sputnik 5 dwum statkom, które w istocie były prototypami załogowego statku Wostok, oznaczonymi prawidłowo jako Korabl-Sputnik 1 i Korabl-Sputnik 2.

Sputnik - Wikipedia, wolna encyklopedia

 

Explorer 1

Explorer 1 pierwszy amerykański sztuczny satelita Ziemi. Pierwszy na œwiecie satelita naukowy. Zapoczštkował serię satelitów badawczych Explorer. Explorer 1 odkrył schwytane w ziemskim polu magnetycznym promieniowanie, nazwane póŸniej pasami Van Allena, na czeœć głównego naukowca zajmujšcego się analiza danych promieniowania kosmicznego - Jamesa A. Van Allena. Misja Explorera 1 miała pokazać, że USA włšczajš się do "Wyœcigu w Kosmos" i przetestować pierwsze użyte rozwišzania techniczne w sztucznych satelitach.

Explorer 1 - Wikipedia, wolna encyklopedia

 

Strona Główna